Урок английского языка «Счастливая семья. Тема урока: «Счастливая семья»

По теме «Семья и друзья: Счастливы ли мы вместе?»

(УМК “ Enjoy English -9”)

при подготовке обучающихся к сдаче ГИА

Выполнила

учитель английского языка

МОУ СОШ № 8

город Черняховск

2011 год

Тема урока

«Families and Friends: Are we Happy Together? »

“Семья и Друзья: Счастливы ли мы вместе?”

Цель : Формирование коммуникативных навыков по теме «Семья и Друзья».

Задачи:

Обучающий аспект:

Познакомить с новыми лексическими единицами по теме, научить употреблять их в речи.

Развивающий аспект :

Развитие умений работы с текстом в группе, совершенствование умения в чтении с детальным пониманием прочитанного, развитие навыков монологической речи.

Воспитывающий аспект :

Научить выражать свою точку зрения: согласие, несогласие, сомнение с идеями, данными в тексте, подбирать аргументы в защиту своей точки зрения.

Языковой и речевой материал, подлежащий усвоению для использования в устной речи:

Лексический материал : глаголы to support, to betray, to envy, to fell jealous, to ignore, to derserve, to quarrel, to nappreciate smth, to avoid.

I support the idea that..., I absolutely agree with..., I have nothing against the idea that..., I`m afraid, I don`t like the idea..., I`m absolutely against the idea that..., It`s nonsense..., It sounds strange to me..., On one hand..., On the other hand..., In some ways, I agree with..., but at the same time...

Грамматический материал : Present Simple

Учебно-раздаточный материал : картинки по теме, карточки с предложениями.

Ход урока

1. Организационный момент

Teacher: Good morning, boys and girls!

Pupils: Good morning, teacher!

T: Sit down, please. Today we are going to talk about your families and friends. We will discuss relations between parents and their children and find out what attitude parents usually have to their children’s friends. But first, answer my questions, please. (учащиеся отвечают на вопросы учителя.)

T: Is your family very important to you? Why?

P1: My family is very important to me because parents teach me how to live, they help me in difficult situations.

T: Do you often have conflicts with your parents?

P2: Sometimes we don`t understand each other.

T: Do your parents like your friends and allow you to spend time together?

P3: In my opinion, they are not against our friendship.

T: A little bit later you will read texts about British pupils speaking about their parents and friends, but to do your best you should learn some words.

2. Фонетическая зарядка

На доске – слова и дефиниции, дети должны прочитать их и дать русские эквиваленты, не пользуясь словарем (S. B. p. 20 ex. 29).

T: Look at the blackboard and repeat after me. (Учитель читает только слова.)

Read the words and the definitions, give the Russian equivalents of the words. Let`s work one by one. (Учащиеся по очереди читают и переводят слова с помощью дефиниций.)

3. Работа с лексикой

T: Repeat the words after M. once again. (Учащиеся повторяют слова за сильным учеником.)

T: Make up your own sentences. (Дети составляют свои предложения с этими словами.)

4. Работа с текстами в группах

T: You know that very often teenagers have some problems because their parents don’t like their friends. Now you are going to read the texts about Alan, Julia and Catherine and to learn how they feel about the parents-and-friends problem. Work in groups. The first group will read the text about Alan, the second-about Julia, the third-about Catherine. You will get several sentences and after reading you should find the sentence that reflects the idea of the text and put it on the blackboard under the name of your character.(S. B. p.21 ex.30). Prove your opinion. (Осуществляется работа в группах, которая предусматривает чтение с пониманием общего содержания. Учащиеся объясняют свой выбор и прикрепляют нужное предложение на доску.)

T: Open your books at page 21 ex. 30.

Group1: It’s safer to rely on family.

Group2: Friends are good for nothing.

Group3: We can’t choose relatives, but we can choose friends-and that’s the thing!

T: Now, cоmment on each of your texts. What do you agree with and what ideas don’t you share? Use the following phrases: I support the idea that..., I absolutely agree with..., I have nothing against the idea that..., I’m afraid, I don’t like the idea..., I’m absolutely against the idea that..., It’s nonsense..., It sounds strange to me..., On one hand..., On the other hand..., In some ways, I agree with..., but at the same time...

(На доске фразы, помогающие высказать согласие или несогласие с мнением героя текста. Учащиеся читают их за учителем и переводят некоторые из них.)

T: Use the phrases explaining your attitude to Alan’s, Julia’s, and Catherine’s opinions.(Учащиеся говорят с чем согласны, а с чем нет.)

Group1: Alan thinks that...

We support the idea...

We think so, because...

5. Работа с эквивалентами к предложениям из текстов

T: Read all the texts once again and find the equivalents to the following sentences from the texts. p.23, ex.35(a)

(Учащиеся находят в текстах предложения-синонимы.)

1. ... a unity of people who support each other in different situations.

2. Blood is thicker than water.

3. They care about their jobs and making money.

4. Sometimes we quarrel...

Открытый урок английского языка в 3 «А» классе на тему: «Счастливая семья»

с применением следующих технологий: личностно – ориентированная,

деятельностная, коммуникативная, ИКТ, игровая.

Выполнил:

учитель английского языка 1 кв.к.

МБОУ ООШ № 3

Комагоркина С.В.

Тип урока: введение лексики по теме «Счастливая семья».

Цель: создание образовательной среды для овладения новой лексикой.

Задачи:

Образовательные:

Ознакомление учащихся с новой лексикой по теме «Счастливая семья».

Развитие навыков аудирования, чтения, говорения и письма по теме.

Развивающие:

Повышение уровня учебной мотивации;

Развитие памяти и логического мышления.

Воспитательные:

Воспитание уважения к членам своей семьи;

Воспитание умения работать в паре, группе.

Планируемые результаты обучения:

Личностные:

проявлять уважение к своей семье, ценить взаимопомощь и поддержку членов семьи и друзей.

Метапредметные:

П . Правильное воспроизведение слов. Умение осознанно строить речевое высказывание по образцу.

Р . Адекватно использовать речь для планирования и регуляции своей деятельности.

К . Задавать вопросы и отвечать на них. Строить понятные для партнёра высказывания.

Предметные:

возможность вести беседу о членах семьи.

Форма урока: комбинированный.

Оборудование: компьютер, интерактивная доска, классная доска, магнитофон, аудиозапись, дидактический материал (карточки с заданиями), наглядные пособия (картинки с членами семьи Лулу, смайлики).

Ход урока

I . Организационный момент

(Учитель проверяет готовность учащихся к уроку и приветствует их.)

Hello ,boys and girls !

(Дети приветствуют учителя.)

Hello! Hello!

Hello to you!

Hello! Hello!

We are glad to see you!

I am glad to see you too!

We have some guests present at the lesson. Let ’s greet them !

(Дети приветствуют гостей.)

- Hello!

Sit down, please!

Let’s begin our lesson.

II. Вводно мотивационный этап

We continue studying the Module «Family Moments». /Slide 1/

Look at the picture, please.

What shall we talk about? About… o…

(Темазакрыта.)

Family.

Yes, about family.

What do you think is it a happy family?

What’s the meaning of the word happy ?

- Yes, it is.

What is the topic of our lesson?

- А happy family.

- You are right! The topic of our lesson is « А happy family».

(Учительоткрываеттему.)

Good! Today you’ll learn to read, speak and write about family.

- Be very attentive as at the end of the lesson there will be a small test on the new words.

We’ll work according to the following plan:

we’ll check up your homework;

we’ll listen ;

we’ll speak ;

we’ll read ;

we’ll write a small test;

муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение

средняя общеобразовательная школа № 8
Разработка

урока английского языка в 9 классе по теме «Семья и друзья: Счастливы ли мы вместе?»

(УМК “Enjoy English-9”)

при подготовке обучающихся к сдаче ГИА

Выполнила

учитель английского языка

МОУ СОШ № 8

Найденова Наталья Петровна

город Черняховск
2011 год
Тема урока
«Families and Friends: Are we Happy Together? »

“Семья и Друзья: Счастливы ли мы вместе?”

Цель : Формирование коммуникативных навыков по теме «Семья и Друзья».

Задачи:

Обучающий аспект:

Познакомить с новыми лексическими единицами по теме, научить употреблять их в речи.

Развивающий аспект :

Развитие умений работы с текстом в группе, совершенствование умения в чтении с детальным пониманием прочитанного, развитие навыков монологической речи.

Воспитывающий аспект :

Научить выражать свою точку зрения: согласие, несогласие, сомнение с идеями, данными в тексте, подбирать аргументы в защиту своей точки зрения.

Языковой и речевой материал, подлежащий усвоению для использования в устной речи:

Лексический материал : глаголы to support, to betray, to envy, to fell jealous, to ignore, to derserve, to quarrel, to nappreciate smth, to avoid.

I support the idea that..., I absolutely agree with..., I have nothing against the idea that..., I`m afraid, I don`t like the idea..., I`m absolutely against the idea that..., It`s nonsense..., It sounds strange to me..., On one hand..., On the other hand..., In some ways, I agree with..., but at the same time...

Грамматический материал : Present Simple

Учебно-раздаточный материал : картинки по теме, карточки с предложениями.

Ход урока


  1. Организационный момент
Teacher: Good morning, boys and girls!

Pupils: Good morning, teacher!

T: Sit down, please. Today we are going to talk about your families and friends. We will discuss relations between parents and their children and find out what attitude parents usually have to their children’s friends. But first, answer my questions, please. (учащиеся отвечают на вопросы учителя.)

T: Is your family very important to you? Why?

P1: My family is very important to me because parents teach me how to live, they help me in difficult situations.

T: Do you often have conflicts with your parents?

P2: Sometimes we don`t understand each other.

T: Do your parents like your friends and allow you to spend time together?

P3: In my opinion, they are not against our friendship.

T: A little bit later you will read texts about British pupils speaking about their parents and friends, but to do your best you should learn some words.


  1. Фонетическая зарядка
На доске – слова и дефиниции, дети должны прочитать их и дать русские эквиваленты, не пользуясь словарем (S.B. p. 20 ex. 29).

T: Look at the blackboard and repeat after me. (Учитель читает только слова.)

Read the words and the definitions, give the Russian equivalents of the words. Let`s work one by one. (Учащиеся по очереди читают и переводят слова с помощью дефиниций.)


  1. Работа с лексикой
T: Repeat the words after M. once again. (Учащиеся повторяют слова за сильным учеником.)

T: Make up your own sentences. (Дети составляют свои предложения с этими словами.)


  1. Работа с текстами в группах
T: You know that very often teenagers have some problems because their parents don’t like their friends. Now you are going to read the texts about Alan, Julia and Catherine and to learn how they feel about the parents-and-friends problem. Work in groups. The first group will read the text about Alan, the second-about Julia, the third-about Catherine. You will get several sentences and after reading you should find the sentence that reflects the idea of the text and put it on the blackboard under the name of your character.(S.B. p.21 ex.30). Prove your opinion. (Осуществляется работа в группах, которая предусматривает чтение с пониманием общего содержания. Учащиеся объясняют свой выбор и прикрепляют нужное предложение на доску.)

T: Open your books at page 21 ex. 30.

Group1: It’s safer to rely on family.

Group2: Friends are good for nothing.

Group3: We can’t choose relatives, but we can choose friends-and that’s the thing!

T: Now, cоmment on each of your texts. What do you agree with and what ideas don’t you share? Use the following phrases: I support the idea that..., I absolutely agree with..., I have nothing against the idea that..., I’m afraid, I don’t like the idea..., I’m absolutely against the idea that..., It’s nonsense..., It sounds strange to me..., On one hand..., On the other hand..., In some ways, I agree with..., but at the same time...

(На доске фразы, помогающие высказать согласие или несогласие с мнением героя текста. Учащиеся читают их за учителем и переводят некоторые из них.)

T: Use the phrases explaining your attitude to Alan’s, Julia’s, and Catherine’s opinions.(Учащиеся говорят с чем согласны, а с чем нет.)

Group1: Alan thinks that...

We support the idea...

We think so, because...


  1. Работа с эквивалентами к предложениям из текстов
T: Read all the texts once again and find the equivalents to the following sentences from the texts. p.23, ex.35(a)

(Учащиеся находят в текстах предложения-синонимы.)

Ответы:


  1. ... a unity of people who support each other in different situations.

  2. Blood is thicker than water.

  3. They care about their jobs and making money.

  4. Sometimes we quarrel...

  5. I appreciate their advice.

  6. Real friends are very rare.

6.Учащиеся выполняют задание True / False . Если утверждение не верно, они дают правильный ответ.

Учебник: М.З. Биболетова, Н.Н. Трубанева «Enjoy English».

Цели урока:

  • Образовательные :
    • совершенствование коммуникативной компетенции учащихся;
    • активизация лексики по теме «Семья»;
    • развитие навыков монологической речи;
    • развитие навыков аудирования, чтения, письма.
  • Социокультурные :
    • знакомство с укладом жизни английской семьи.
  • Развивающие :
    • развитие коммуникабельности, умения сотрудничать;
    • развитие умения синтезировать, сравнивать.
  • Воспитательные :
    • воспитание семейных ценностей;
    • развитие эмоциональной и эстетической стороны в процессе обучения.

Использование технологий:

  • технология ИКТ для поддержания интереса к учебе;
  • здоровьесберегающие технологии (различные виды деятельности: устная речь, аудирование, чтение, письмо);
  • личностно-ориентированная технология обучения;
  • технология сотрудничества.

Оснащение урока:

  • компьютер;
  • магнитофон;
  • наглядность: постеры с изображением семей.

Используемые темы сайтов Интернета:

  • English proverbs and sayings.
  • Pictures on the topic « Family».
  • Family life in Britain.
  • Demographic situation in Russia.
  • You tube «Happiness».

ХОД УРОКА

1. Организационный момент

– Good morning students. I suppose you are fine today. Let’s start our lesson. To begin with, have a look at the board. Here you can see the plan of the lesson and its main topic « A Happy Family». We’ll try to follow it clearly.
Read these proverbs and comment them, please.

English proverb

If you want to be happy for a year, plant a garden,
If you want to be happy for life, plant a tree.

Chinese proverb

If you want happiness for an hour, take a nap,
If you want happiness for a day, go fishing.
If you want happiness for a year, inherit a fortune.
If you want happiness for a lifetime, help somebody.

There are also two sayings of the famous people about happy families.
All happy families resemble one another,
Each unhappy family is unhappy in its own way. Leo Tolstoy

You don’t choose your family.
They are God’s gift to you, as you are to them. Desmond Tutu

Tell me, please, what is happiness? As for me, happiness is a personal experience and creativity.

2. Основной этап урока. Развитие навыков аудирования

Работа с Work Book. Аудирование текста. (Listening)

Do you remember the happy moments in your life?

Работа в парах.

Happy moments

1. to go clubbing 2. to go on trips 3. to buy new clothes 4. to make new dishes
5. to cook for the family 6. to go to the cinema 7. to spend weekends with friends
8. to do hobbies 9. to go hiking 10.to visit interesting places.

Sad moments

1. to fight with smb.2. to have arguments3. to listen to sad music
4. to humiliate smb. 5. to be anxious 6. to be not well
7. to ignore smb’s opinion 8. to be angry with 9. to quarrel with 10. to get bad marks

We are going to watch the presentation: « My happy family» .Be ready to make up questions.

4. Ввод нового материала . Активизация лексики

Let’s discuss the problem of nuclear and extended families.

Compare these charts

Average size of family:

Russia – 3.2 people Britain – 2.4 people
Number of extended families

Russia Britain

1990 – 2.7mln 1990 – 2.9 mln
2008 – 1.07 mln 2008 – 2.4 mln

Who lives in an extended family? What is your experience? (Possible variants.)

I believe that I feel happier than my classmates because I live in an extended family. First of all, according to the statistics, children with brothers and sisters grow up less selfish than if they haven"t got any brothers or sisters .Children become more responsible, they have to look after their brothers and sisters. Parents really need some help, because actually it’s very difficult to look after all children. The next point is that a child can share private problems with their brothers and sisters. I am sure. relationships in the family are warmer.
However my opponents can argue that it takes a lot of time and money to bring up three or more children. They have less free time, they are tired all the time and their life is only their work and upbringing of children.

Let’s write the benefits and drawbacks of living in an extended family.

Benefits Drawbacks

Children Parents

1. less selfish 1. difficult to bring up children
2. more responsible 2. have less free time
3. look after their siblings 3. are tired
4. can share private problems 4. lack of free rooms
5. financial benefits 5. poor material circumstances, Maternity Capital
6. strong relationships 6. too noisy little children
7. cooperation, 7. lack of money
8. family business,
9. enjoying time together
10. love

5. Pause (You tube «Happiness». Video)

6. Changing Values and Norms of the British Family

The family in Britain is changing.

In the past, people got married and stayed married. Divorce was very difficult, expensive and took a long time. Today people’s views on marriage are changing. Many couples live together (cohabit) without getting married.
About 40 % of children in Britain are born to unmarried parents. People are generally getting married at a later age now and many women do not want to have children immediately. They prefer to concentrate on their jobs and put off having a baby until late thirties.
The number of single- parent families is increasing. This is mainly due to more marriages ending in divorce, but some women are also choosing to have children as lone parents without being married.

Answer the questions.

7. Recommendations: How to be happy in the family.

Салаватуллина Аниса Анисовна
учитель английского языка
МБОУ «Апастовская СОШ»
Конспект урока по английскому языку по теме
«Что делает семью счастливым?»
с применением развивающих структур
Английский язык
10 класс

Тема «Что делает семью счастливым?»
Тип урока: Урок комплексного обобщения и углубленного изучения темы.
Вид урока: Урок применения практических знаний.
Цели: создать условия для развития креативного и критического мышления и
учебно­познавательной компетенции в условиях эффективной обучающей
среды.
­ образовательные: развивать умения в письменной и устной речи,
построенные на знакомом и новом языковом материале;
- развивающие: развивать память, любознательность, внимание, творческое
воображение, способность к критическому осмыслению предлагаемой
информации, формированию навыков построения теорий на основе
доказательств;
­воспитательные: воспитывать правильное отношение к своему здоровью,
закрепить чувство сотрудничества и взаимопомощи.
Место проведения: учебный кабинет.
Средства обучения:
1. учебник «Enjoy English­10» авт. Биболетова М.З., Денисенко О.А.,
Трубанёва Н.Н.;
2. карточки для задания Tic Tac Toe.
3. листы бумаги для задания Placemat Consensus.
4. фото семьи для задания See Think Wonder.
Этапы урока:
2. Актуализация знаний, полученных ранее.
3. Рефлексия.
4. Ознакомление с новой темой
5. Закрепление темы.
6.
Домашнее задание.
1. Организационная часть урока.
Ход урока.
Приветствие, проверка подготовленности к учебному занятию, организация
внимания обучающихся.
Are you fine today? How are your parents? How is your sister/brother?
Актуализация знаний, полученных ранее.

1) Формирование команд. Обучающая структура See Think Wonder.

1. Look at the photo, think and answer the question ­What and whom do you see?
Write your answers. You have 2 minutes.
2. Now answer the question­ What do you think about this family? Try to use the
words which we learnt last lessons. Think first and then write your answers.
You have 3 minutes.
3. Now last part of this task, you should answer the question­ What does it make
you to think about? Here you should ask questions according your answers.
You have 3 minutes.
Структура See Think Wonder:
1.Рассматривают фото семьи и описывают свои наблюдения.
2. Приводят толкование, что они видят, и делятся своими идеями.
3. Углубляются в тему, задают вопросы по своим наблюдениям этих данных
2) Структура Continuous Round Robin­ используется для интерпретации и
обменивания своими идеями по очереди по структуре See Think Wonder (3
пункта 3 круга)
­ Now, let"s share your ideas, sightings and opinions. 2 min­s
3) Структура
Tic Tac Toe­ используется для вовлечения в применение
креативного и критического мышления для выявления создания связей между
изучаемыми словами и фразами.
Команде раздается карточка со словами и фразами по теме, ученики номеруют
их от 1 до 9. Ученик №2 смешивает карты(cards) и раскладывает их на столе по
схеме 3х3, начиная с номера стола по направлению к другим членам команды.
Ученики записывают 3 предложения по горизонтали, вертикали и диагонали. (in
horizontal
diagonal)
You have 3 minutes.
direction,
direction,
in

Структура Continuous Round Robin­ используется для обменивания своими
предложениями по очереди (3 круга) 3 circles. You have 2 minutes.
Опросить несколько учеников.

3. Let’s have a rest and do some physical exercises. Структура Таке Off
Touch Down. Если согласны с утверждением учителя встаем, если нет
остаемся сидя.
1) To look out for someone means to take care of someone +
2) To get on somebody’s nervous means to stop being friendly­
3) To make up with means to become friendly again with +
4) To keep somebody company means to spend time with someone+
5) To fall out means to make you feel happy­ 3 min­s

4. Ознакомление с темой урока. Обучающая структура Placemat
Consensus (Brainstorming). Placemat Consensus – What makes a family
happy?
(10 мин)
1) In the sheets of paper write down the ideas about how do you think what
makes a family happy? (сгибать бумагу­to fold the paper)
You have 3 minutes.
2) Discuss your ideas in the group using Continuous Round Robin and decide
which of them are the most important ones and choose 5 ideas. If you agree
with the partner raise your thumb.
3) Student № 3, put the ideas down in the middle box, please.
You have 5 minutes.
(Рефлексия: how do you think what makes a family happy? Just 1 idea. ­ опросить
по одному номеру с каждого стола) (2 мин)
5. Закрепление лексических знаний. Билетик на выход/ Leaving Ticket
Структура 800 Rubles Summary –one word costs 32 rubles, you should
write a summary according to our lessons theme “What makes a family
happy?” using 25 words.
You have 4 minutes.
6. Домашнее задание: Ех.51 р.67 (1 мин)
Использованная литература:
1. Учебник: М.З.Биболетова, Е.Е.Бабушис, Н.Д.Снежко «Enjoy English»
10 класс. – Обнинск, Титул, 2012. соответствует федеральному
компоненту государственного стандарта общего образования по
иностранному языку и имеет гриф «Рекомендовано Министерством
образования и науки Российской Федерации».
2. Литература для учителя: М.З.Биболетова, Е.Е.Бабушис, Н.Д.Снежко,
Книга для учителя с поурочным планированием к учебнику
английского языка «Enjoy English» 11 класса, Обнинск, Титул, 2009.
3. Совершенствование качества образования в РТ, Преобразование
обучения для XXI века.